חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

זה יכול לקרות לכולם – מה עושים במצב של התקף חרדה?

מתמודדים עם התקפי חרדה? אתם לא לבד. למעשה, עד כשליש מהאוכלוסייה יחוו, ככל הנראה, התקף חרדה בשלב כלשהו בחייהם. התמודדות עם חרדות והתקפי חרדה הינה שכיחה בעידן המודרני, מאחר שקצב חיים אינטנסיבי בעולם גדוש בגירויים ובלחצים עלול לעתים להביא אותנו לקצה ואף להתפרקות מנטלית. התמודדות עם התקפי חרדה דורשת רכישת כלים מנטליים, קוגניטיביים ולעיתים גם תרופתיים, על מנת להמשיך ולתפקד בשגרתנו מבלי לפגוע באיכות החיים. אז מה כדאי לעשות במקרה של התקף חרדה? כל הפרטים לפניכם.

דברו את החרדה שלכם

אנשים רבים עשויים לחוות התקפי חרדה מדי פעם, וישנם גם אנשים שחווים התקפי חרדה לעתים קרובות, כך שמדובר בתופעה מוכרת העשויה לקרות לכל אחד ואחת. אנחנו ממליצים לכם לדבר על החרדה שלכם עם האנשים שאיתם אתם מרגישים הכי נוח, בין אם מדובר במטפלים, בני משפחה, חברים וכדומה. כמו כן, ככל שתדעו יותר על התופעה, כך תוכלו להתמודד איתה טוב יותר. מידע על התקף חרדה תוכלו למצוא בפורטל טיפולים ישראל, פורטל טיפול פסיכולוגי מבית מכון חיבורים. כמו כן, אם החרדה תוקפת אתכם לעתים קרובות, אנחנו ממליצים לפנות לגורם מטפל מתחום בריאות הנפש כדי שתוכלו לקבל את הסיוע המתאים לכם ביותר.

שתו מים

בדרך כלל, בזמן התקפי חרדה, לא רק שהפה מפריד פחות רוק אלא אנשים נוטים לנשום נשימות מהירות מדי המייבשות את הפה. כתוצאה מכך, הפה עלול להתייבש, מה שעשוי להגביר את התחושה הרעה בזמן ההתקף. לכן, שתיית מים בלגימות קטנות המרטיבות את הפה, עשויה לסייע בהקלה על הקושי שנלווה להתקף.

תרגלו דמיון מודרך

הדמיון שלנו הוא כלי נהדר שניתן להשתמש בו במצבי דחק, ועליו מתבססת שיטת הדמיון המודרך. מה הכוונה? דמיון מודרך הוא כלי להתמודדות עם שלל בעיות רפואיות, ובין היתר, זו שיטה המשתמשת בדמיון כדי להביא את הגוף למצב של הרפיה, הן הרפיה נפשית הן הרפיה גופנית. לכן, הפך הדמיון המודרך לשיטה מקובלת בטיפול במצבים שונים, ביניהם מצבי דחק וחרדה. ביצוע הדמיון המודרך נעשה לרוב בהנחיית מטפל חיצוני, אולם ברגע שתתרגלו את השיטה מספר פעמים תהיו מסוגלים לבצע אותה באופן עצמאי ולהיעזר בה בזמן התקף חרדה.

 

 

בצעו תרגילי מיינדפולנס

מיינדפולנס זהו סוג של תרגול מנטלי שנמצא יעיל בהתמודדות עם מגוון רחב של בעיות ותופעות, לרבות הפרעות חרדה. תרגילי המיינדפולנס מאפשרים לנו לאמן את התודעה להתרכז בהווה, בכאן ועכשיו, וכך למעשה להגיע להרפיה של נפשית ופיזית. תוכלו לפנות למתרגלי מיינדפולנס מנוסים שיעניקו לכם כלים לביצוע תרגילי מיינדפולנס בעצמכם במקרה הצורך, כמו ברגעים של התקף חרדה.

תנו לחרדה להיות

במקרים מסוימים, זה בסדר גם לא לעשות דבר ופשוט לתת לחרדה להיות. לעתים, דווקא הניסיונות הנואשים להדוף את החרדה הם אלה שגורמים לנו להרגיש אפילו רע עוד יותר, ובמקרים כאלה כדאי פשוט לעצור לרגע ולנסות להרפות. כיצד תוכלו להגיע להרפיה? אנחנו מציעים לכם לשבת על כורסה נוחה או לשכב על המיטה, לתת לכל השרירים בגופכם "לנזול" ולהשאיר את הגוף במנח סטטי עד שהחרדה תחלוף.

סיכום

לסיכום, אנשים רבים מתמודדים עם התקפי חרדה בעידן הנוכחי. כל דרכי ההתמודדות המוצעות לעיל הן אינדיבידואליות, וכל אדם המתמודד עם התקפי חרדה צריך למצוא את הדרך שהכי יעילה בעבורו. חוץ מזה, אנחנו כמובן ממליצים על פנייה לגורם מטפל מתחום בריאות הנפש בכל מקרה בו אתם מרגישים צורך בכך, על אחת כמה וכמה אם החרדה תוקפת אתכם לעתים קרובות. הרגישו טוב!

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים נוספים

לחיות טבעוני

נגישות