חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

רקמה ספוגית: כל מה שצריך לדעת על השתלת מח עצם

האם אי פעם תהיתם לגבי מח עצם, מרכיב חיוני בגופנו? זוהי לא סתם רקמה, אלא רקמה האחראית על ייצור תאי הדם ששומרים עלינו חיים ובריאים. במאמר זה נסביר מהו מח העצם, נבחן את מטרתו, מתי עולה הצורך בהשתלת מח עצם, את תהליך ההשתלה ואת שלבי ההחלמה שלאחריו. בואו נבחן את הפוטנציאל מציל החיים של מח העצם.

מהו מח עצם?

מח עצם הוא חלק קריטי במערכת ההמטופויטית של גוף האדם האחראי על ייצור תאי הדם. ניתן למצוא אותו בליבת רוב העצמות, כולל הירך ועצם החזה. מח העצם, המורכב מתערובת של תאי גזע, תאי שומן וכלי דם, משמש כמפעל חיוני לייצור שלושה סוגים עיקריים של תאי דם: תאי דם אדומים, תאי דם לבנים וטסיות דם.

מטרות מח העצם

 • ייצור תאי דם אדומים: אחד התפקידים העיקריים של מח עצם הוא לייצר תאי דם אדומים (RBCs), הידועים גם בשם אריתרוציטים. RBCs אלה אחראים על נשיאת חמצן מהריאות לרקמות שונות בכל הגוף, ומבטיחים חמצון תקין וייצור אנרגיה.
 • ייצור תאי דם לבנים: מח עצם אחראי גם לייצור תאי דם לבנים (WBCs) או לויקוציטים. WBCs ממלאים תפקיד קריטי במערכת החיסון, בהגנה על הגוף מפני זיהומים ומחלות.
 • ייצור טסיות: טסיות הדם, החיוניות לקרישת הדם ולריפוי פצעים, הן תוצר נוסף של מח העצם. ללא אספקה מספקת של טסיות דם, אפילו פציעה קלה עלולה לגרום לדימום מוגזם.

מתי יש צורך בהשתלת מח עצם?

השתלת מח עצם, ניתוח מציל חיים, היא הכרחית במצבים רפואיים שונים שבהם יכולתו של מח העצם לייצר תאי דם בריאים נפגעת. כמה סיבות נפוצות כוללות:

 • סרטן: חולים בלוקמיה, בלימפומה, במיאלומה נפוצה או בסוגי סרטן אחרים הקשורים לדם עשויים להזדקק להשתלת מח עצם כחלק מהטיפול שלהם.
 • הפרעות מח עצם: מצבים כמו אנמיה אפלסטית, תסמונות מיאלודיספלסטיות והפרעות גנטיות מסוימות עלולים לגרום לתפקוד לקוי של מח העצם, מה שמצריך השתלה כדי להחזיר את ייצור תאי הדם התקין.
 • הפרעות במערכת החיסון: הפרעות חמורות במערכת החיסון, כגון כשל חיסוני משולב חמור (SCID) או מחלות אוטואימוניות מסוימות, עשויות לדרוש השתלת מח עצם כדי להחליף תאים חיסוניים לא מתפקדים.
 • כימותרפיה או הקרנות: כימותרפיה או הקרנות במינון גבוה עלולות לפגוע במח העצם. השתלת תאי גזע בריאים יכולה לעזור לחדש את המוח ולשחזר את תפקודו.

 

תהליך השתלת מח עצם

תהליך השתלת מח עצם כולל מספר שלבים מרכזיים:

 • הכנה: לפני ההשתלה, הן המושתל (החולה) והן התורם עוברים סדרת בדיקות כדי לוודא התאמה. תאימות היא חיונית כדי למזער את הסיכון למחלת השתל נגד המאכסן (GVHD), סיבוך פוטנציאלי שבו תאי החיסון של התורם תוקפים את רקמות הנתרם.
 • קצירת תאי גזע: ניתן לקבל תאי גזע מהתורם באחת משתי שיטות: שאיפת מח עצם או איסוף תאי גזע היקפיים מדם. בראשון, מחט מוחדרת לעצם הירך של התורם כדי למשוך את מח העצם. השני כרוך בשימוש בתרופות כדי לעורר את שחרורם של תאי גזע לתוך זרם הדם, אשר לאחר מכן ניתן לאסוף באמצעות תהליך דומה תרומת דם.
 • השתלה: ביום ההשתלה, תאי הגזע שנאספו מוזרמים למחזור הדם של המושתל דרך קו תוך ורידי (IV). תאי הגזע מגיעים למח העצם של המקבל, שם הם יתחילו לגדול ולייצר תאי דם בריאים.
 • החלמה וניטור: לאחר ההשתלה, המטופל יהיה במעקב צמוד לכל סימן לסיבוכים, כגון זיהומים או GVHD. תרופות לדיכוי מערכת החיסון עשויות להינתן כדי למנוע GVHD, כאשר תאי החיסון של התורם מתחילים להשתרש ולחיות בדו-קיום עם מערכת החיסון של הנמען.

זמן החלמה לאחר השתלת מח עצם

תקופת ההחלמה לאחר השתלת מח עצם יכולה להשתנות מאדם לאדם ותלויה במספר גורמים, כולל סוג ההשתלה ובריאותו הכללית של האדם. באופן כללי, ישנם מספר שלבים של התאוששות:

 • שלב מיידי לאחר ההשתלה: בשבועות הראשונים לאחר ההשתלה, המטופל נמצא בדרך כלל בבית החולים, במעקב צמוד אחר סימנים לסיבוכים. במהלך שלב זה, המטופל עלול לחוות תופעות לוואי כגון עייפות, בחילה ומערכת חיסון מוחלשת.
 • השתלה: שלב זה מסמן את הזמן שבו תאי הגזע המושתלים מתחילים לגדול ולייצר תאי דם. זה קורה בדרך כלל בתוך כמה שבועות לאחר ההשתלה, וככל שספירת תאי הדם משתפרת, רמות האנרגיה של המטופל עולות.
 • טיפול חוץ: לאחר הקליטה, המטופל יכול להמשיך לקבל טיפול חוץ, כולל בדיקות דם ובדיקות אחרות, כדי לעקוב אחר ההתקדמות ולטפל בכל בעיה שעלולה להתעורר.
 • התאוששות ארוכת טווח: תקופת ההחלמה ארוכת הטווח יכולה להימשך מספר חודשים עד שנה ויותר. במהלך תקופה זו, החולים בהדרגה מחזירים את כוחם ומערכת החיסון שלהם מתחילה לבנות מחדש. הם עשויים להזדקק לתרופות מתמשכות ולמעקב רפואי קבוע.

לסיכום

מח עצם הוא רקמה לא מוערכת מספיק בתפקודי הגוף שלנו, אחראית לייצור תאי דם חיוניים ששומרים עלינו בחיים ובריאים. כאשר תפקוד מח העצם נפגע עקב מצבים רפואיים שונים, השתלת מח עצם הופכת לאפשרות טיפול מצילת חיים. בעוד תהליך ההשתלה יכול להיות מורכב ומאתגר, הוא מציע תקווה וסיכוי לשיפור הבריאות ואיכות החיים עבור אנשים רבים המתמודדים עם הפרעות דם חמורות. ידיעת מטרות מח העצם, הצורך בהשתלות ותהליך ההחלמה חיונית לתמיכה באנשים הנמצאים במסעם לקראת ריפוי והחלמה.

 

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים נוספים

לחיות טבעוני

נגישות