חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כלל חמ"ן: תפקידים, מסלולים והכנה למיונים

חיל המודיעין הוא כידוע חיל מרכזי וחשוב מאוד בצה"ל, אשר מציע לא מעט תפקידים מעניינים. יום המיונים העיקרי לשם קבלה לחיל המודיעין, נקרא כלל חמ”ן. מהם תנאי הקבלה עבורו? אילו מסלולים יש? כיצד מתבצע המיון לחיל? על שאלות אלה ונוספות, אלה כמה הסברים תמציתיים:

כלל חמ"ן במבט מהיר

מדובר כאמור ביום מיונים כללי (“כלל") לחיל המודיעין (חמ"ן). מי שמטרתם היא מסלול בחיל מודיעין, יתחילו את הדרך מכאן. לפני כן יהיה עליהם לעמוד בדרישות המינימום, של דפ"ר 70 ובחלק מהתפקידים דפ"ר של 80. כמו כן, יש למלא ולשלוח טופס בקשת מיון לחיל המודיעין. המיונים עצמם מתחילים מסוף כיתה י"א. ביוני – אוקטובר למי שמתגייסים ביולי עד נובמבר ובפברואר – אפריל למי שמתגייסים בדצמבר עד אפריל.

המסלולים הזמינים

לרשותכם יעמדו למעשה שלושה מסלולים בתוך כלל חמ"ן ותצטרכו לבחור באחד מהם (בלבד):

  • הראשון, מסלול קדם צבאי (קד"צ), אשר מוביל לתפקידים כגון האזנה, מחקר ועוד.
  • השני, הוא מסלול של שפות לועזיות, אשר מכשיר לתפקידי תרגום, עיבוד ומחקר.
  • המסלול השלישי הוא מסלול טכנולוגי, שבו יש מגוון הכשרות בתחומי משנה מסוגים שונים, כגון תכנות.
  • קחו בחשבון, שחלק מהמסלולים מחייב ביצוע קורס קדם צבאי או חתימה על התחייבות לשרות קבע.

תפקידים נוספים

להשלמת התמונה, כדאי לשים לב גם לנקודות הבאות:

  • במקביל למיון של מסלולי כלל חמ"ן, תוכלו להתמיין גם למסלולי שחקים וחבצלות של חיל המודיעין.
  • כמו כן, תוכלו עקרונית להתמיין למסלולים אחרים של חיל המודיעין (במידה ואתם עומדים בדרישותיהם כמובן).
  • הגעה לתפקידי חוקרים במודיעין ימי או אווירי, דורשת תהליך מיונים בחילות המתאימים – חיל הים או חיל האוויר.
  • לא ניתן לבצע מיונים לתפקידים אחרים בצה"ל, עד סוף מיון כלל חמ"ן. לכל כלל יש יוצא מהכלל ובמקרה זה, מדובר על תפקידים התנדבותיים (כמו מיוני סיירות).

 

 

יום המיון והמבחנים

במסגרת יום המיון עצמו, מקבלים הסבר על המיון ועל התפקידים הזמינים בחיל המודיעין. כפי שתוכלו לנחש, המבחנים עצמם אינם מהפשוטים ביותר. זו היא למעשה סדרת מבחנים שבוחנת מגוון רחב של דברים, כאשר כמה דוגמאות בולטות לכך הן: מבחני הבנת הוראות, מבחני תחביר, מבחן הסקת מסקנות ומשימות השלמת סדרות מספרים. עוד תעברו ביום המיונים, מבחן אישיות, מבחן בשפה האנגלית ומילוי שאלון לגבי העדפותיכם לתפקידים בצבא. מי שעבר שלב מבחנים זה, עשוי לעבור עוד מבחנים, בהם מבחני אישיות, כולל ראיון אישי ומבחן קבוצתי. בעקבות ביצוע המיונים, תקבלו הודעה על התוצאות וכן זימון לראיון לגבי המסלול הספציפי שאליו אתם מיועדים.

הכנה למבחנים כלל חמ"ן

מאחר שמדובר במבחנים לא פשוטים וגם חד פעמיים, רבים בוחרים להיערך אליהם מראש. גישה זו מומלצת בהחלט וסביר להניח, שממילא יש לכם כבר די ניסיון בלימודים, בכדי לדעת כיצד להתכונן למשימה כזו. מה שכן, הטוב ביותר הוא לעשות זאת בעזרת שירותי הכנה לכלל חמ"ן, מאחר שבכל זאת, מדובר בסוג מבחנים שחדש לכם. כמו כן, למה שתעשו בצבא תהיה השלכה על חייכם באזרחות לאחר מכן ואולי על שרות קבע. כך שזו היא השקעה חשובה בעתידכם. אז האם יש לכם את המוטיבציה לשרת במודיעין? מוטיבציה היא בוודאי דרישה חשובה בכדי לעבור את כלל חמ"ן. ואם תרצו לא רק לעבור אלא לעשות זאת בציונים גבוהים ככל הניתן (וזה משמעותי), מומלץ וחשוב להתכונן מראש.

לסיכום

חיל המודיעין הוא בוודאי חיל שבו תמצאו שירות צבאי מספק, מעניין ורב אפשרויות. נקודת הכניסה לחיל זה היא כאמור יום המיונים כלל חמ"ן. אם זה הכיוון שלכם, כדאי להתכונן לכך היטב ושיהיה בהצלחה!

מאמרים נוספים

לחיות טבעוני

נגישות