Search
Close this search box.

טכנולוגיות מתקדמות עד הבית – אלו מוצרי הבית החכם שאתם צריכים

במהלך השנים התווספו לבתים אלמנטים חשמליים שונים, כגון תאורה חשמלית ושקעי חשמל. כיום, התקדמנו הרבה מעבר לכך וטכנולוגיה משולבת בבתים בצורה מגוונת הרבה יותר. בעיקר במסגרת מה שמכונה "בית חכם". מוצרים אלה, משפרים את איכות החיים בבית, בדרכים מגוונות. אלה כמה דוגמאות לכך:

מה זה בית חכם?

ראשית, הקדמה קצרה לגבי "בית חכם". זהו מונח אשר שומעים בשנים האחרונות רבות, אך במה מדובר בעצם? הרעיון הבסיסי פשוט: שליטה מרכזית, במגוון התקנים מבוססי חשמל בבית. שליטה זו מאפשרת כיבוי, הפעלה וכיוון (של תריסים למשל) מרחוק, אך גם ביצוע שילובים מתוחכמים שונים של כל אלה. למי שמתעניין ספציפית בכך, יש כמה דוגמאות כאן באתר חברת סומפי. בראיית דברים רחבה יותר, ניתן לדבר על טכנולוגיות מתקדמות במבנים, גם ללא מערכת שליטה מרכזית. תריס חשמלי למשל, ניתן להפעיל ישירות באמצעות מתג שמונח לידו על הקיר או באמצעות שלט רחוק או דרך אפליקציה. בהמשך נביא כאן דוגמאות, גם לטכנולוגיות לבית, אשר "עצמאיות בשטח" ולא דורשות שליטה מרחוק.

תאורה "חכמה"

אחד הביטויים הנפוצים ביותר של רעיון "הבית החכם", הוא שליטה מרכזית בתאורה ברחבי המבנה. ניתן להוסיף מנגנוני שליטה מרחוק, למערכת התאורה הקיימת בבית. בעזרת מערכת שליטה מרכזית, ניתן יהיה תודות לכך לנהל את התאורה מרחוק ואף באופן אוטומטי. למשל, הדלקת אורות בחדרים מסוימים בבוקר, הדלקה הדרגתית בחדר שינה, הדלקת אור בחניה כאשר אתם אמורים לחזור בערב מהעבודה עם הרכב ועוד.

אינטרקום מתוחכם

מעבר ליכולות הקלאסיות של מכשיר אינטרקום – שיחה קולית ופתיחת דלת חשמלית, יש מכשירים שלוקחים זאת לרמה גבוהה יותר. זאת, כולל הצגת וידאו בזמן אמת, של מי שנמצאים ליד הדלת, יכולת ראיית לילה, הקלטה של סרטוני המצלמה כאשר אינכם בבית, יכולת להציג מידע על תנאי מזג האוויר בחוץ ועוד.

 

 

חיישנים שונים

ישנו מבחר רחב של חיישנים, אשר מאפשרים לשכלל מאוד את ההפעלה המתקדמת של הבית מרחוק. למשל

  • חיישני אור, שמש, רוח וטמפרטורה – שימושיים בעיקר לשליטה על אלמנטים של הצללה ותאורה, כגון נורות, תריסים, וילונות או סוככים.
  • חיישני תנועה – שימושיים לשיפור האבטחה, באמצעות חיבור למערכות אזעקה.
  • חיישני זיהוי מצב – מאפשרים לזהות מצב דלת או שער, בכדי לזהות ניסיונות פתיחה או תקלות.
  • חיישנים למקרי חירום – למשל חיישנים אשר מתריעים על מקרי הפסקת חשמל ואף דליפת מים.

פאנלים סולאריים

מדוע לשלם עבור חשמל, אם השמש יכולה לייצר זאת עבורכם בחינם? ואכן, פאנלים סולאריים הם דבר שהופך בהדרגה להיות פופולארי יותר ויותר כיום, כולל על גגות בתים. המגבלה העיקרית כיום היא המחיר, אך הוא יורד בהתמדה וסביר שעוד יוסיף לרדת.

מתקני תאורה טבעית לבית

מדוע לשלם עבור אנרגיה לתאורה, אם אנו חיים במדינה שטופת שמש, בה יש אור עז במשך רוב שעות היום? כאשר חם, מובן שנוטים לסגור חלונות ואולי גם להפעיל מזגן. כתוצאה מכך, נכנס פחות אור שמש לתוך המבנה ואז מדליקים תאורה מלאכותית, צורכת חשמל. מה אם ניתן היה להכניס את אור השמש מבחוץ, מבלי להכניס את החום? ובכן, מסתבר שניתן ויש לכך פתרונות מצוינים, מזה לא מעט שנים. גישה זו מכונה תאורה טבעית לבית או Light tube. הרעיון המרכזי, הוא למקם בחוץ (לרוב על הגג) רכיב שקולט את אור השמש, להעביר אור זה באמצעות צינור עבה מיוחד לכיוון הבית ולתת לו מוצא באמצעות רכיב דמוי גוף תאורה.

לסיכום

לכל מי ששוקל לשדרג את הבית שבו הוא חי את את מבנה העסק שלו, כדאי לקחת בחשבון טכנולוגיות מסוג זה.

מאמרים נוספים

לחיות טבעוני

נגישות